Alege limba romana english
Data şi locul naşterii

28 decembrie 1957, Piteşti

Studii

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale, Facultatea de Teatru, secţia Actorie, Bucureşti, 1981

Roluri în stagiunea curentă
  • Raksha (Mama Lupoaică) în Cartea Junglei, dramatizarea: Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia: Octavian Jighirgiu
  • O vrăjitoare vicleană în Noddy, adaptarea: David Wood, după Enid Blyton, regia: Attila Vizauer
  • Raţa din cauciuc în Când jucăriile spun pa! de Sânziana Popescu, regia: Attila Vizauer
  • Bufniţa în Pinocchio, după Carlo Collodi, dramatizarea şi regia: Cornel Todea
Alte roluri
  • Majorette, Regina Nobleea în Renart Vulpoiul, dramatizarea: Constantin Dicu, regia: Constantin Dicu, 2013, Teatrul Ion Creangă
  • Bătrâna Kao, Femeia care culege ciuperci în Călătorie spre Soare- Apune, după romanul lui U Ceng- En, dramatizarea şi regia: Radu Băieşu, 2007, Teatrul Ion Creangă
  • Cârtița în Taina orașului invizibil, regia: Constatin Dicu, 2010, Teatrul Ion Creangă 
  • Edith în Cenuşăreasa, după Fraţii Grimm, dramatizarea: Ion Lucian şi Virgil Puicea, regia: Ion Lucian, 2004, Teatrul Ion Creangă
  • Mioara în De-aş fi Scufiţa Roşie, după Charles Perrault, de Ioan Gârmacea, regia: Sorana Coroamă- Stanca, 2002, Teatrul Ion Creangă
  • Ziţa, Cetăţeancă, Precupeaţă, Dansatoare în Voi scandal cu orice preţ!, după I. L. Caragiale, de Ioan Gârmacea, regia: Cornel Todea, 2001, Teatrul Ion Creangă
  • Fata de tâlhar în Crăiasa Zăpezii, după Fraţii Grimm, dramatizarea: Monica Patriciu şi George Marcu, regia: Boris Petroff, 2000, Teatrul Ion Creangă
  • Aerul, Fericirea de a promite şi de a nu se ţine de cuvânt în Pasărea albastră, după Maurice Maeterlinck, dramatizarea Angela Meyer, regia: Adriana Pereş, 2000, Teatrul Ion Creangă
  • Nan în Prinţ şi cerşetor, după Mark Twain, dramatizarea şi regia: Constantin Dicu, 1999, Teatrul Ion Creangă
  • Nevasta lui Dănilă în Dănilă Prepeleac, după Ion Creangă, dramatizarea Eugen Apostol, regia: Boris Petroff, 1998, Teatrul Ion Creangă
  • Durandarte în Regele Cerb, după Carlo Gozzi, regia: Florentina Enache, 1996, Teatrul Ion Creangă
  • Dina în Magazinul cu jucării de Alexandru Popescu, regia: Cezarina Udrescu, 1996, Teatrul Ion Creangă
  • Elza în Dragonul, după Evghenii Şvarţ, adaptarea Roxana Colceag şi Gelu Colceag, regia: Gelu Colceag, 1995, Teatrul Ion Creangă
  • Ariel în Furtuna, după William Shakespeare, adaptarea şi regia: Cornel Todea, 1994, Teatrul Ion Creangă
  • Ileana în Motanul încălţat, după Charles Perrault, de Ioan Gârmacea, regia: Ion Ardeal Ieremia, 1993- 1994, Teatrul Ion Creangă
  • Zarka în O fetiţă numită Robinson de Maria Majerova şi Vaclav Cervenka, regia: Emil Mandric, 1993, Teatrul Ion Creangă
  • Şambelanul în Ţara lui Gufi de Matei Vişniec, regia: Mihai Lungeanu, 1992, Teatrul Ion Creangă
  • Zanni în Dragostea pusă la încercare, adaptarea şi regia: Mihai Gruia Sandu, 1992, Teatrul Ion Creangă
  • Slujbaş în Ţiganiada, după Ion Budai Deleanu, dramatizarea: Titus Popovici şi Mircea Cornişteanu, regia: Mircea Cornişteanu, 1991, Teatrul Ion Creangă
  • Bucătăreasa în Povestea copilului care a salvat poveştile de Ştefan Mitroi, regia: Constantin Dicu, Teatrul Ion Creangă
  • Revoltata în Ce nemaipomenită harababură de Eugène Ionesco, regia: Grigore Gonţa, 1990, Teatrul Ion Creangă
  • Clarice în Burghezul gentilom de Molière, regia: Iulian Ursulescu, 1982, Teatrul Tineretului Piatra- Neamţ
  • Ana Cleja în Mansarda, regia: Nicolae Scarlat, 1981 (debut), Teatrul Tineretului Piatra- Neamţ
© Copyright 2014 Teatrul Ion Creanga