Alege limba romana english


FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU PENTRU COPII
100, 1.000, 1.000.000 DE POVEȘTI
ED. A XIV-A, 6-13 OCTOMBRIE, BUCUREȘTI


PROGRAM


SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE
18:00 - 19:20, PANTALONE ÎN LUNĂ (5+)
Teatrul Ion Creangă, București, România / Sala Rapsodia;

DUMINICĂ, 7 OCTOMBRIE
11:00 - 11:35, CULORILE APEI (1-4)
La Baracca – Testoni Ragazzi, Bologna, Italia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 - 17:35, TOTDEAUNA. (3+)
Teatrul Toihaus, Salzburg, Austria / Centrul Național al Dansului București;
18:00 - 18:35, CULORILE APEI (1-4)
La Baracca – Testoni Ragazzi, Bologna, Italia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
18:00 - 18:55, NOSTOS (5+)
Compania CIRCADI, Torino, Italia / Sala Rapsodia;
19:00 - 19:35, TOTDEAUNA. (3+)
Teatrul Toihaus, Salzburg, Austria / Centrul Național al Dansului București;

LUNI, 8 OCTOMBRIE
10:00 - 10:35, TOTDEAUNA. (3+)
Teatrul Toihaus, Salzburg, Austria / Centrul Național al Dansului București;
10:00 - 10:55, NOSTOS (5+)
Compania CIRCADI, Torino, Italia / Sala Rapsodia;
12:30 - 14:00, CUM INFLUENȚEAZĂ TEHNOLOGIA TEATRUL PENTRU PUBLICUL TÂNĂR – DEZBATERE / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 - 17:45, UNDE E CRĂCIUNUL? (0-5)
Commotion Dance, Eastleigh, Marea Britanie / Centrul Național al Dansului București;
17:00 - 20:00, WORKSHOP PENTRU PROFESIONIȘTI
Coord. Florin Fieroiu / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 - 19:45, UNDE E CRĂCIUNUL? (0-5)
Commotion Dance, Eastleigh, Marea Britanie / Centrul Național al Dansului București;
19:00 - 20:30, APA VIE (8+)
Teatrul Mic, București, România / Teatrul Mic;

MARȚI, 9 OCTOMBRIE
10:00 - 10:45, TUNTU – O LUME ÎN MIȘCARE (3+)
(Spectacol conceput pentru copii nevăzători sau cu deficiențe de vedere)
Compania de Dans Auraco, Helsinki, Finlanda / Sala Rapsodia;
10:00 - 11:00, VISĂTORUL (7+)
Teatrul Tineretului Piatra Neamț, România / Palatul Național al Copiilor;
11:00 - 14:00, WORKSHOP PENTRU PROFESIONIȘTI
Coord. Florin Fieroiu / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
16:00 - 16:30, ÎMPRELUNĂ (1-3)
Teatrul Ion Creangă, București, România / Centrul Național al Dansului București;
17:00 - 17:45, TUNTU – O LUME ÎN MIȘCARE (3+)
(Spectacol conceput pentru copii nevăzători sau cu deficiențe de vedere)
Compania de Dans Auraco, Helsinki, Finlanda / Sala Rapsodia;
18:00 - 18:30, ÎMPRELUNĂ (1-3)
Teatrul Ion Creangă, București, România / Centrul Național al Dansului București;
19:00 - 19:45, TUNTU – O LUME ÎN MIȘCARE (3+)
(Spectacol conceput pentru copii nevăzători sau cu deficiențe de vedere)
Compania de Dans Auraco, Helsinki, Finlanda / Sala Rapsodia;

MIERCURI, 10 OCTOMBRIE
10:00 - 10:55, PLOAIA (6+)
Compania Markeliñe, Amorebieta-Etxano, Spania / Sala Rapsodia;
17:00 - 17:35, TAAMA (1-5)
Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 - 17:40, VECHITURI (2-6)
theater.nuu, Viena, Austria / Centrul Național al Dansului București;
18:00 - 18:55, PLOAIA (6+)
Compania Markeliñe, Amorebieta-Etxano, Spania / Sala Rapsodia;
19:00 - 19:35, TAAMA (1-5)
Théâtre de la Guimbarde, Charleroi, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 - 19:40, VECHITURI (2-6)
theater.nuu, Viena, Austria / Centrul Național al Dansului București;

JOI, 11 OCTOMBRIE
10:00 - 11:20, PANTALONE ÎN LUNĂ (5+)
Teatrul Ion Creangă, București, România / Teatrul Excelsior;
16:00 - 16:35, CURCUBEUL BIANCĂI (1-5)
Compania ABC (Allegra Brigata Cinematica), Bergamo, Italia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 - 17:45, UMBRA MEA (4+)
Compania O Quel Dommage, Bruxelles, Belgia / Centrul Național al Dansului București;
18:00 - 18:35, CURCUBEUL BIANCĂI (1-5)
Compania ABC (Allegra Brigata Cinematica), Bergamo, Italia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 - 19:45, UMBRA MEA (4+)
Compania O Quel Dommage, Bruxelles, Belgia / Centrul Național al Dansului București;
19:00 - 20:00, CABINETUL FANTASTIC AL PROF. VAKARMOV (5+)
Teatrul Circ KUNOS, Prez-vers-Noréaz, Elveția / Teatrul Excelsior;

VINERI, 12 OCTOMBRIE
10:00 - 11:00, CABINETUL FANTASTIC AL PROF. VAKARMOV (5+)
Teatrul Circ KUNOS, Prez-vers-Noréaz, Elveția / Teatrul Excelsior;
17:00 - 17:30, AMINTIRI ÎNTR-O VALIZĂ (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București, România / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
18:00 - 18:30, DE MÂNĂ CU TINE... nu mă mai tem și aflu frumusețea lumii (0-3)
Teatrul de Păpuşi „Gulliver”, Galaţi, România / Centrul Național al Dansului București;
19:00 - 19:30, AMINTIRI ÎNTR-O VALIZĂ (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București, România / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;

SÂMBĂTĂ, 13 OCTOMBRIE
10:00 – 14:00, WORKSHOP PENTRU PROFESIONIȘTI
Coord. Omar Meza (Compania Da.Te Danza, Spania) / Centrul Național al Dansului;
19:00, FESTIVITATEA DE PREMIERE
Creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție al Municipiului București

• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

Mai multe detalii pot fi consultate pe www.fitc.ro și Facebook.com/TeatrulIonCreanga.

Biletele sunt disponibile la Casa de Bilete a Teatrului Ion Creangă din Str. Piața Amzei nr. 13 – punct de vânzare deschis la Sala Mare a Teatrului (aflată în curs de renovare) – nr. tel. 0767 934 374. Biletele se pot achiziționa și în rețeaua Entertix, ONLINE pe www.entertix.ro.

Detalii despre oferta de abonamente și modalitatea de achiziționare a acestora sunt disponibile pe http://www.fitc.ro/bilete-abonamente/.

• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii – FITC 2018
Organizatori
: Primăria Municipiului București prin Teatrul Ion Creangă;
Cu sprijinul: Institutul Cultural Român și Uniunea Teatrală din România;
Parteneri: Centrul Național al Dansului București, Teatrul Excelsior, Casa de Balet,
Creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție al Municipiului București, Sun Plaza;
Sponsori: Evian, Presto Pizza;
Festival recomandat de: Itsy Bitsy;
Parteneri media: Agerpres, Blitz TV, Radio România Cultural, Radio București FM,
Business Review, Jurnalul Național, Revista Parents, Cinemagia, IQool, Copilul.ro,
GoKid, Șapte Seri;
Monitorizare media: MediaTRUST

 

© Copyright 2014 Teatrul Ion Creanga